ایجاد اعتماد مشتری با داده های مناسب

ایجاد اعتماد مشتری

در دنیای کسب و کار امروز برای همه روشن است که داده های یک شرکت مهم ترین دارایی محسوب می شوند. میزان فروش بیش از حد چند، بازاریابی و خدمات حرفه ای به مشتریان باعث شده است که برای ایجاد رضایت مشتری باید از اطلاعات درست و به جا استفاده کنیم. اما متاسفانه بررسی های اخیر نشان می دهد که کمتر از 20 درصد از شرکت ها مدیریت داده ها را به عنوان یک عامل در بهبود روابط مشتری در نظر می گیرند.

ایجاد اعتماد مشتری با داده های مناسب CRM
ایجاد اعتماد مشتری با داده های مناسب CRM

 

عدم توجه به کیفیت داده می تواند تاثیر بزرگی هم روی شرکت ها وهم روی خدماتی که به مشتریانشان می دهند تاثیر بگذارد. به عنوان مثال:

  • افرادی که به مشتریان سرویس می دهند باید اطلاعات دقیقی از مشتریان، خریدهایی که داشته اند و تاریخچه خدماتی که دریافت کرده اند را داشته باشند تا بتوانند همواره در چرخه ی خدمات پاسخگو باشند. حال فرض کنید که این اطلاعات موجود نباشد، در هر بار سرویسی که مشتری می خواهد باید دائما اطلاعات خود را بدهد، به سوالات تکراری پاسخ دهد و … که باعث خستگی هم مشتری و هم شخص سرویس دهنده می شود.
  • عدم اعتماد به داده ها تاثیر منفی بر بهره وری کارکنان می گذارد. به این مفهوم که کارکنان برای اطمینان از اطلاعاتی که در سیستم ثبت شده است شروع به سوال می کنند و در هر بار برخورد با مشتری اطلاعات مربوط به محصول، سرویس و حتی اطلاعات مربوط به مشتری را چک می کنند. که این خود باعث افزایش تماس ها و کاهش اعتماد مشتری به شرکت می شود. اگر قرار باشد که هر بار اعتبار این اطلاعات با مشتری چک شود، پس شما چه استفاده بهینه ای از ثبت اطلاعات می کنید؟

داده های با کیفیت مشتریان برای این لازم و ضروری است تا در هر نقطه ای که با مشتری تعامل می کنید بهترین تجربه ی ممکن را به او بدهید تا باعث افزایش وفاداری آن ها و همچنین افزایش درآمد خود شوید.

کیفیت داده
کیفیت داده

 

حال چگونه شرکت ها می توانند به طور موثر داده های CRM خود را مدیریت کنند؟

اگرچه نرم افزار های CRM می توانند نقش اساسی در این فرآیند ایفا کنند، اما آن ها نمی توانند به تنهایی مسئله کیفیت داده ها را حل کنند. چرا که کیفیت داده ها مهم تر از صرفا داده ها هستند. چالش مشترکی که همه ی کارکنان دارند که باعث می شود در مورد نرم افزارهای CRM  تجدید نظر کنند این است که نمی توانند اعتماد کامل از مشتری را به دست آورند. این جایی است که عضو ثالثی به نام “نرم افزارهای آنالیز کننده ی داده های با کیفیت ” به بازی می آیند.

برای شروع این فرآیند، توسعه دهندگان نرم افزار باید گام های زیر را در نظر بگیرند:

  1. در مورد اثر داده های نامناسب روی کسب و کار آگاه باشید: سهامداران کسب و کار با داده های بی کیفیت کلنجار می روند. اغلب آن ها این داده های ضعیف را تکراری، نا درست و از دست رفته قلمداد می کنند. این داستان ها پایه و اساس  برای کسب و کارها ارائه می دهند، نشان می دهند روی چه داده ای باید تمرکز کنیم و نشان دهد که چگونه به اولویت بندی دادههای با کیفیت بپردازیم.
  2. مشکلات مربوط به کیفیت داده ها را محدود کنیم: مشکلی که داده های زیاد ایجاد می کنند این است که خیلی از آن ها به هم لینک نیستند و انبوهی از داده ها بدون منبع هستند و به بیانی دیگر یکپارچه نیستند. این داده های می توانند اثر نامطلوبی بر روی کسب و کار شما بگذارند. بنابراین تا حد ممکن باید داده ها اصطلاحا تمیز باشند و ارتباط بین آن ها برقرار باشد.
  3. تعریف مشخصی از موفقیت توسط بهبود کیفیت داده: هدف این است که همیشه باید به نتایج کسب و کار بهتر برسیم. برای این کار باید به شناسایی عوامل کمی و کیفی که نشان می دهد موفقیت کسب و کار در چه مرحله ایست بپردازیم.
 برای اطلاعات بیشتر لطفا مراجعه کنید به Sarveno
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail